Moja prvá zubná kefka – výber zubnej kefky pre prvé zúbky

Prvé zúbky rastú deťom už niekoľko mesiacov po narodení. V tomto období je vhodné, aby začali deti získavať správne návyky v starostlivosti o ústnu dutinu. Dokonca sa odporúča už po prvom prerezaní mliečneho zúbka navštíviť prvýkrát aj svojho zubného lekára. Poďme sa preto pozrieť na to, kedy začať vyberať prvú zubnú kefku či to, aká zubná kefka je pre deti najvhodnejšia.

Keď sa začnú prerezávať prvé zúbky

Asi každý rodič nám dá za pravdu, keď povieme, že prerezávanie zúbkov nie je nič príjemné. A to ako pre dieťa, tak aj pre rodiča. V tomto prípade mu ale viete pomôcť rôznymi hryzadlami, ktoré mu šikovne pomasírujú boľavé miesta a utíšia tak bolesť či nepríjemné svrbenie.

Prstiačik či vlhká gáza

Hryzadlá vášmu dieťatku síce uľavia od bolesti, no s ústnou hygienou vám nepomôžu. Zubní lekári odporúčajú dieťatku čistiť jeho prvé zúbky vlhkou jemnou gázou či servítkou omotanou okolo prsta, prípadne prstiačikom.

Ide o mäkký silikónový náprstok vyrobený zo zdravotne nezávadného materiálu, ktorým môžete jednoducho umývať vašej ratolesti zúbky, zatiaľ čo si ho spokojne hryzká.

Prvá zubná kefka

V momente, keď sa začnú dieťaťu prerezávať zadné zúbky, je vhodné kúpiť mu jeho prvú zubnú kefku. Stále ju, samozrejme, môžete kombinovať s gázou či s prstiačikom. Prvá zubná kefka by mala mať ergonomickú rúčku, aby ju vedelo dieťa správne uchopiť, a mala by mať extra mäkké štetinky.

Starostlivosť o prvé zúbky

Pri prvých čisteniach zúbkov používajte iba vlažnú vodu. Pasta v tomto prípade nie je taká dôležitá a navyše sa vám aspoň nestane, že by ju dieťatko zjedlo. Aj pri používaní prvej zubnej kefky nemusíte hneď apelovať na používanie zubnej pasty. V prvom rade ide o to, aby si dieťa osvojilo základy čistenia zubov.

Ak si bude dieťa pýtať zubnú pastu, najlepšie je kúpiť mu detskú verziu. No aj v tomto prípade je vhodné zabrániť dieťaťu v tom, aby ju jedlo. Na zubnú kefku mu stačí vytlačiť len malilinké množstvo zubnej pasty.

Kedy si už dieťa čistí zúbky samé?

Približne od troch rokov dieťaťa ho môžete nechať umývať si zúbky samé. Samozrejme je vhodný dozor, prípadne dodatočné čistenie. Ak uvidíte, že si čistí zuby poriadne a netreba mu pomáhať, môžete ho len občas skontrolovať.

Aká je najlepšia zubná kefka?

Ktorá zubná kefka je pre deti najvhodnejšia? Je na vás, ktorej zubnej kefke pre dojčatá či pre deti dáte prednosť. Na trhu sú rôzne značky a prevedenia.

Pri výbere zubnej kefky pre deti je však dôležité, aby mala extra mäkké štetinky a aby ju vaše dieťa vedelo pekne držať. Aj preto si pri jej výbere dajte záležať.

A ako je to s prvou návštevou zubára?

Ako sme už vyššie spomenuli, väčšinou odporúčajú zubári prvú návštevu detičiek už pri prerezaní ich prvého mliečneho zúbka. Je to tak vo veku približne pol roka. Výhodou takto skorého nástupu k zubnému lekárovi je napríklad aj to, že si dieťa na zubárske kreslo ľahšie navykne a nevytvorí si tak k zubárovi odpor či strach. V takto skorom veku sa s ním zubár iba porozpráva, pozrie mu do ústočiek a možno si od neho odnesie aj nejakú tú omalovávanku.

Buďte mu príkladom

Na záver treba poznamenať, že na to, aby si vaše dieťa osvojilo správne návyky, treba mu ísť príkladom. Čistite si zúbky zároveň s ním a uvidíte, že to pôjde oveľa ľahšie. S príjemným a veselým prístupom sa postaráte o to, že sa dieťa naučí správne sa starať o svoj chrup a zároveň tak predídete jeho častým návštevám zubárov v budúcnosti.

Prajeme vám veľa trpezlivosti pri prvých zúbkoch a zdravé úsmevy vašich detí.