Mŕtvy zub môže potrápiť, no je lepšie si ho nechať

Mnohých z nás už zuby potrápili a mnohých ešte potrápia. Možno ste sa stretli už aj s diagnózou mŕtvy zub. Čo to vlastne znamená a ako taký mŕtvy zub vzniká? Môže aj mŕtvy zub bolieť? A prečo je lepšie si ho nechať? Nielen to sa dozviete v dnešnom článku.

Mŕtvy zub a jeho príznaky

Ako zistíte, že je váš zub už mŕtvy? Na povrchu našich zubov máme sklovinu, ktorá tvorí najtvrdšiu vrstvu zuba a chráni ho. Pod sklovinou je mäkšia zubovina, pričom v jej vnútri sa nachádza zubná dreň plná ciev a nervov.

Tieto zubné cievy a nervy zabezpečujú zubom výživu a tvoria jeho živú zložku. Pri mŕtvom zube je zubná dreň mŕtva a jej nervy a cievy odumreli. Väčšinou je to zapríčinené zubným kazom, ale nervy a cievy vám môžu postupne odumrieť aj po tvrdom náraze do zubov.

Ako spoznáte mŕtvy zub? Môžu vám napomôcť tieto tri príznaky:

  • zmena farby
  • strata citu
  • špecifický zápach

Mŕtvy zub postupne dosahuje šedastý alebo bledohnedý odtieň a jeho zmena je viditeľná pri porovnaní s ostatnými zubami. Prejavuje sa aj znížením citlivosti voči studenému a teplému. V prípade zápalu môžete cítiť aj špecifický hnilobný zápach.

Rozdiel medzi bolesťou živého a mŕtveho zuba

V prípade, že vám zubná dreň odumiera kvôli zubnému kazu, už počiatočná bolesť vám dá jasne najavo, že niečo nie je v poriadku. Ak navštívite zubného lekára v dostatočnom predstihu, môže vám jeho ošetrenie zub zachrániť a zabrániť jeho úplnému odumretiu. V tomto prípade ide ešte o bolesť živého zuba, ktorú však netreba podceňovať.

Možno si myslíte, že mŕtvy zub už nemôže bolieť, no vyvedieme vás z omylu. Samozrejme, sám o sebe mŕtvy zub nebolí. Ak sa však v okolí zuba nahromadia baktérie zubného kazu, môže sa vám vytvoriť zápal, ktorý je spojený s nepríjemnou bolesťou a opuchom.

Mŕtvy zub a zápal

Mŕtvy zub, resp. jeho odumreté tkanivá zubnej drene, sú pre baktérie akousi živnou pôdou. Ak sa v ňom teda nahromadia mikroorganizmy, môže sa vám vytvoriť zápal, prípadne aj hnis. Práve v takých prípadoch sa bolesť zuba stupňuje, pričom sa v okolí zuba môže vytvoriť aj hnisavý absces. Aj preto je potrebné mŕtvy zub vždy dostatočne ošetriť.

Ošetrenie mŕtveho zuba

V súčasnosti má stomatológ na výber z dvoch možností ošetrení mŕtveho zuba. Jednou je extrakcia, teda vytrhnutie zuba, a druhou je endodontická liečba, takzvaná koreňová liečba.

Pri vytrhnutí zuba sa odstráni zdroj nákazy, no následkom je chýbajúci zub, ktorý je potrebné niečím nahradiť. Endodontická liečba preliečuje kanáliky, vďaka čomu vie zubár zub zachrániť a takisto zabrániť ďalšiemu riziku vzniku infekcie.

Koľko vydrží mŕtvy zub v ústach?

Nikto vám presne nepovie, koľko vám mŕtvy zub vydrží v ďasne, nakoľko je v porovnaní so živým krehkejší, a teda je u neho väčšia šanca, že sa zlomí. No na druhú stranu, pri správnom ošetrení vám vydrží neobmedzene, tak ako živé zuby.

Prečo je lepšie si ho nechať?

V tomto momente prichádza otázka, či je teda lepšie, ak si mŕtvy zub necháme, alebo ho treba radšej vytrhnúť. Aj napriek tomu, že má mŕtvy zub trochu iné vlastnosti ako živý, stále platí, že pri správnom ošetrení vám vydrží roky, tak ako živý. Okrem toho, ak by vám vadila jeho farba, dnes už existujú techniky, vďaka ktorým vám mŕtvy zub vybielia.

Vždy je lepšie, ak sa dá problém so zubami vyriešiť bez toho, aby sa trhali. V konečnom dôsledku sa tak dlhšie zaobídete bez protézy, konzumácia jedla vám bude robiť menšie problémy a aj z finančného hľadiska vám to prospeje.