Trápi vás bolesť zubov? Pomôžte si zaručenými domácimi receptami

Bolesti zubov patria k tým najnepríjemnejším bolestiam, aké nás počas života môžu stretnúť. Väčšinou prídu nečakane a bolesť nás veľmi rýchlo odstaví z bežných činností. Ako rozlíšiť, o aký typ bolesti ide či prečo vznikol a čím si pri bolesti zubov pomôcť? Nielen o možných príčinách si povieme v tomto článku.

Aké druhy bolesti zubov nás môžu potrápiť?

Bolesť zubov môže mať rôzne príčiny. Väčšinou ide o bakteriálnu infekciu či zubný kaz. Bolesť pritom môže byť bodavá, ale aj tupá, ostrá či pulzujúca. Napríklad pri zubnom kaze zvykne bolieť celý rad zubov, s čím vám pomôže asi už len stomatológ. Odhalené zubné krčky či parodontitída majú, naopak, jednoduchú lokalizáciu miesta bolesti.

Čo pomáha pri bolesti zubov?

Väčšina ľudí siahne pri bolesti zubov takmer hneď po analgetikách. No tehotné ženy a malé deti by sa liekom proti bolesti mali skôr vyhýbať. Našťastie, na bolesť zubov vo väčšine prípadov nepomáhajú iba lieky.

7 domácich receptov na rýchlu úľavu od bolesti zubov

Ak aj vás trápi bolesť zuba, vyskúšajte tieto overené domáce triky, ktoré pomáhajú zbaviť sa bolesti zubov rýchlo a efektívne. Pre potrebné ingrediencie netreba ani chodiť do obchodu, nakoľko ich máme väčšinou doma. Veď posúďte sami.

Studený obklad

Ako prvá pomoc predtým, než vyhľadáte lekára, je prikladať si na bolestivé miesto studený až ľadový obklad. Vložte pár kociek ľadu do plastového vrecka a následne ich obaľte tenkou handričkou. Prikladaním na boľavé miesto si uľavíte od bolesti, nakoľko vám na pár minút znecitlivejú nervy.

TIP: Na bolesti zubov prikladajte vždy studené obklady. Nikdy nie teplé, nakoľko podporujú zápalovú činnosť a mohli by vám tak skôr uškodiť.

Slaná voda

Na bolesť zubov pomáha aj kloktadlo v podobe slanej vody. Stačí vám rozpustiť lyžičku soli v horúcej vode a po vychladnutí si týmto domácim kloktadlom vyplachovať ústa. Slaná voda vám prečistí ústnu dutinu a zároveň nielen uľaví od bolesti, ale aj zmierni prípadné opuchy.

Soľ a korenie

Soľ sa dá využiť aj inak ako kloktadlo. Spojenie soli a korenia má antibakteriálne účinky, ktoré vám uľavia od bolesti a predídu rozšíreniu zápalu. Zmiešaním soli s korením a trochou vody vytvorte domácu zubnú pastu, ktorú naneste na zuby a nechajte chvíľu pôsobiť. Ústa nakoniec vypláchnite vodou.

Cesnak a cibuľa

Cesnak a cibuľa patria vďaka svojim zložkám k prírodným antibiotikám s účinnými antimikrobiálnymi a antiseptickými vlastnosťami. Sú tak skvelými pomocníkmi pri bolesti zubov. Nemajú síce najlepšiu chuť, no najviac vám pomôže, ak ich budete pár minút žuť.

Mäta

Aj mäta vám môže pomôcť uľaviť od bolesti zubov. Oproti cesnaku a cibuli má veľmi príjemnú chuť. Vyskúšajte si z nej spraviť silný čaj a keď vychladne, vyplachujte si ním ústa. Úľavu pocítite aj v prípade, ak si na boľavý zub budete prikladať ešte vlhké vrecúško čaju.

Klinčeky

Známym domácim liekom proti bolesti zubov sú klinčeky. Obsahujú totiž látky, ktoré majú antibakteriálny a dezinfekčný účinok. Od nepríjemnej bolesti vám tak uľaví už samotné žuvanie klinčeka.

Klinčeky môžete použiť aj ako ústnu vodu, a to jeho vyvarením vo vode. Prípadne si z nich urobte tinktúru v kombinácii s alpou a boľavé miesto si ňou potierajte.

Alkohol

O účinkoch alkoholu na bolesti zubov ste možno už počuli. Tlmí totiž bolesť a zároveň zmierňuje opuch. Mnoho ľudí odporúča vypláchnuť si ním ústa, no môžete ho využiť aj iným spôsobom. Skúste si doň namočiť gázu alebo vatu a priložiť si ju na boľavé miesto. A ak sa vám žiada, kľudne si dajte aj pohárik. To takisto pomáha.

TIP na záver

Nepríjemným bolestiam zubov sa dá predchádzať používaním vhodnej zubnej kefky. Navyše, ak k tomu pridáte aj medzizubnú kefku či niť, prípadne ústnu vodu, zabránite vzniku zubných kazov a rôznych zápalov.

A v prípade, že vám vyššie uvedené tipy na úľavu od bolesti nepomôžu a ani tabletka proti bolesti vám nebude stačiť, odporúčame vám neodkladať návštevu zubného lekára.