Zuby múdrosti – kedy ich trhať a kedy nie?

O zuboch múdrosti ste už určite počuli. Mnoho z nás ich má a mnoho z nás ich muselo dať von. Ako rastú, často to bolí. Navyše, ak sa ich chcete zbaviť, v niektorých prípadoch sa začnú lámať.

Kedy je vhodnejšie ich vytrhnúť a kedy si ich nechať? Čo proti bolesti a ako na zlomený zub múdrosti? Zamerali sme sa na problematické osmičky a prinášame vám odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú.

O zuboch múdrosti

Zuby múdrosti, inak aj osmičky alebo tretie moláre, sú veľmi špecifické. Nie u každého sa totiž vyvinú, prípadne, aj keď sa ťahajú von, nie je pre ne v ústnej dutine dostatok miesta. Často sa kazia, ťažko sa prerezávajú a môžu spôsobiť aj ďalšie problémy v podobe krivenia susedných zubov alebo ich kazenia sa.

Rastie mi zub múdrosti?

Väčšina ľudí, u ktorých sa zuby múdrosti objavia, o tom vedia, nakoľko je to spojené s nepríjemnými bolesťami. Potrápiť vás môžu aj niekoľkokrát v priebehu rokov, pričom ich prerezávanie nemusí byť jednorazové a rýchle, ale skôr naopak. Väčšinou sa osmičky prerezávajú aj na niekoľkokrát, čo býva spojené s bolesťami zubov, ale aj ďasien.

Prerezávanie zubov múdrosti býva problematické najmä v dolnej čeľusti, nakoľko tam máme pevnejšiu a silnejšiu kosť a takisto horšie priestorové podmienky. Aj preto nás práve prerezávanie dolných osmičiek zvykne potrápiť.

Prečo bolia a čo proti bolesti?

Prerezávanie zubov múdrosti býva tak bolestivé kvôli tomu, že ich korene sa nachádzajú blízko vetvy hlavového nervu. Aj preto ich často sprevádzajú bolesti, opuchy ďasien a tváre, bolestivé prehĺtanie či otváranie úst, prípadne dokonca aj nahromadenie hnisu.

TIP: O bolesti ďasien, jej príčinách a tipoch, ako sa zbaviť bolesti, sme napísali zvlášť článok, v ktorom sa dozviete všetko podstatné a nájdete ho na tomto odkaze https://www.profismile.eu/l/bolest-dasien-ake-su-priciny-a-co-na-bolave-dasna/.

Ako na bolesť zubov múdrosti?

Ak vás trápi bolesť zubu múdrosti, je dobré vyhľadať čo najskôr zubného lekára. Ako prvú pomoc si však zatiaľ môžete urobiť napríklad studený obklad, prípadne si ústa vyplachovať slanou vodou či vychladnutým odvarom z mäty. Pomôcť môže aj vyplachovanie alkoholom či vývarom z klinčekov.

Zub múdrosti a trhanie – áno či nie?

V tejto otázke sa rozchádzajú aj názory odborníkov. Niektorí zubní lekári hovoria, že zubov múdrosti sa je lepšie zbaviť. Iní zas, že ak vás netrápia, trhať ich netreba. Na starobu vám totiž môžu pomôcť pri žuvaní, no naopak, ak ich nebudete mať prerezané, môžu vám priniesť aj vážne zdravotné komplikácie. Práve preto sa ich trhanie rieši individuálne, od prípadu k prípadu.

Prípady, kedy je lepšie zub múdrosti vytrhnúť

Neprerezané, prípadne len čiastočne prerezané zuby múdrosti môžu spôsobovať nielen bolesti, ale aj infekciu. Stáva sa, že práve kvôli zubom múdrosti dochádza aj k horúčke či k zápalu lymfatických uzlín.

Ak zub tlačí na nervy, bolesť vám môže vystrelovať až do hlavy či do ucha. Takisto vám môže pokriviť susedné zuby. V týchto prípadoch je preto lepšie zub múdrosti odstrániť a vyhnúť sa tak ďalším komplikáciám.

Ako odstrániť zub múdrosti

Najvhodnejšie je, keď sa toto trhanie robí v mladom veku. Zub múdrosti ešte nie je tak prirastený ku kosti a jeho odstránenie je tak jednoduchšie.

Pri dostatočne prerezanom zube múdrosti sa pod lokálnou či celkovou anestéziou zub jednoducho vytrhne, a to pomocou klieští. Ak sa ešte neprerezal, no musí ísť von, odstraňuje sa chirurgicky.

Zlomený zub múdrosti – čo teraz?

V prípade ich trhania sa môže stať, že sa vám zub múdrosti nalomí, prípadne zlomí. Čo sa robí v takom prípade?

Pod lokálnou, prípadne celkovou anestéziou vám postupne vyberú všetky jeho časti a ranu vyčistia tak, aby sa tam nezaniesla žiadna infekcia. Zlomený zub však netreba podceňovať. Ak by tam ostali nejaké časti, mohol by sa vytvoriť zápal. Aj preto je zlomený zub múdrosti vhodné riešiť čo najskôr.