Bolesť ďasien: Aké sú príčiny a čo na boľavé ďasná?

V ústnej dutine sa nachádza množstvo prirodzených baktérií. Kým sú tieto baktérie v prirodzenom počte, všetko je v poriadku. Akonáhle sa však začnú z rôznych dôvodov množiť, vznikajú rôzne zubné kazy a zápaly.

V tomto článku sa budeme zaoberať ďasnami a ich bolestivosťou. Z akých príčin vás môžu bolieť ďasná a ako proti tomu bojovať? Dozviete sa nielen to, ako boľavé ďasná liečiť, ale aj to, ako ich bolesti predísť.

Príčiny bolesti ďasien

Hovorí sa, že pri správnej ústnej hygiene by sme mali mať zuby a ďasná v poriadku, no aj tak sa môže stať, že vám v ústach vznikne zápal a s ním sa objaví aj nepríjemná bolesť. Z akých príčin nás môžu ďasná začať bolieť?

Zápal ďasien pri nesprávnej ústnej hygiene

Kým si správne čistíme zuby a medzizubné priestory, baktérie sa nemajú kde udržiavať a zbytočne sa nemnožia. V ústach sa nám síce baktérie nachádzajú prirodzene, no pri nesprávnom čistení sa nám na zuboch tvorí zubný povlak, v ktorom sa baktérie množia. Tento povlak sa postupne usádza, pričom môže spôsobiť zápal, prípadne sa zmení na zubný kameň, v dôsledku čoho nám začnú ustupovať ďasná.

Týmto spôsobom vznikajú aj rôzne zubné a medzizubné kazy, pričom pri ich neošetrení môže dôjsť k zničeniu zubu, prípadne k zápalu ďasien.

Bolesť ďasna po vytrhnutí zubu

Existujú aj ďalšie prípady, kedy sa môžu baktérie premnožiť, prípadne sa dostať tam, kde to nie je vhodné. Častým dôvodom je práve vytrhnutie zubu. Pri vytrhnutí zubu totiž vzniká pomerne veľká a hlboká rana, do ktorej sa môžu dostať baktérie.

Pri nesprávnej hygiene sa následne baktérie premnožia a spôsobia zápal ďasien, ktorý je sprevádzaný nepríjemnou bolesťou. Aj preto vám niektorí zubní lekári predpíšu pri väčších zákrokoch rovno antibiotiká, ktoré tomuto zápalu úspešne predídu.

Ďalšie príčiny bolesti ďasien

Aj v prípade bolestivých áft v ústach vás môže bolieť aj ďasno, prípadne sa vám v ňom vytvorí zápal. Väčšinou však tieto ranky do niekoľkých dní zmiznú. Spomenúť si môžeme aj bolesť ďasien pri ich príliš silnom čistení. Ak si zuby čistíte príliš silno, prípadne máte príliš tvrdú kefku, aj to môže spôsobiť bolestivosť až zápal ďasien.

Ako sa prejavuje zápal a bolesť ďasien

Či už sa váš zápal ďasna nachádza pri zube, alebo vás ďasná bolia v zadnej časti, prejavy sú rovnaké. Ďasná môžete mať opuchnuté, začervenané, bolestivé a v mieste opuchu môžu mať aj vyššiu teplotu.

Ďasná sú celkovo citlivejšie na dotyk a pri čistení zubov zvyčajne krvácajú. Väčšinou si telo so začínajúcim zápalom poradí, no aj tak je vhodné si dopomôcť, aby ste sa týchto nepríjemných príznakov čo najskôr zbavili.

Čo na zapálené ďasná

Či už ako prevencia, alebo ako liečba samotného zápalu ďasien či zubov, je vhodné dbať na správnu ústnu hygienu. Vďaka dostatočnej hygiene sa nám totiž netvorí toľko zubného povlaku a zubného kameňa, čím predchádzame ústupu ďasien, kazom a rôznym zápalom.

Prevencia

Najlepšie je, ak k samotnej bolestivosti ďasien ani nedôjde. Najvhodnejšou prevenciou v boji proti zápalu ďasien je správna technika ústnej hygieny a výber vhodnej zubnej kefky a ďalších doplnkov ako sú zubné nite a medzizubné kefky.

Návšteva lekára

Na bolestivosť či zápal ďasien je vždy vhodné upozorniť svojho zubného lekára. Zubár vám tak skontroluje stav ďasien a zubov a navrhne postup liečby. V niektorých prípadoch stačí iba odstrániť zubný kameň a zlepšiť ústnu hygienu. Ak však prepukol zápal, môže vám predpísať antibiotiká, odstrániť zub, prípadne vám chirurgicky vyčistiť časť zuba, ktorá sa nachádza pod boľavým ďasnom.

Bylinná liečba

Náš tip? Na bolesť ďasien vyskúšajte bylinky. Veľmi vhodnými bylinkami na liečbu zápalov ústnej dutiny všeobecne sú šalvia a mäta pieporná. Tieto dve rastlinky majú totiž výborné protizápalové účinky. Pôsobia antibakteriálne a tlmia opuchy.

Vyskúšajte si vyrobiť silný výluh zo šalvie či z mäty a po jeho vychladnutí si ním niekoľkokrát za deň jemne prepláchnite ústa. Zmiernite tak príznaky zápalu a zároveň si skrátite dobu samotnej liečby.