Ako sa zbaviť bieleho povlaku na jazyku

Jazyk, časť tela, vďaka ktorej sme schopní komunikovať a jesť, toho vie ešte oveľa viac. Vedeli ste, že váš jazyk vie čo-to napovedať aj o vašom zdraví? Stačí jeden pohľad na jazyk a skúsený lekár zistí, čo vás trápi. V tomto článku si povieme nielen o tom, aké povlaky sa na jazyku zvyknú objaviť, ale aj to, ako sa ich zbaviť.

Typy povlakov na jazyku

Zdravý jazyk je vždy ružový, prirodzene vlhký a nemá na sebe žiadny povlak, ryhy či škvrny. Ak sa však niečo také objaví, znamená to, že váš metabolizmus nie je úplne v poriadku, resp. sa niečo deje. Poďme si povedať o najčastejších povlakoch na jazyku, s ktorými sa môžete stretnúť.

Biely povlak

Všimli ste si na svojom jazyku biely povlak? Táto farba môže naznačovať problémy s tráviacim traktom. Samozrejme si len na základe farby jazyka nevieme stanoviť diagnózu, nakoľko dôvodov, prečo môžeme mať biely povlak na jazyku, je viac.

Ďalší prípad, kedy sa vám na jazyku môže objaviť biely povlak, je v prípade, že máte zníženú kyslosť organizmu. Ak máte na jazyku hrubý biely povlak, môže ísť takisto aj o vírusovú infekciu.

Bledý jazyk

Jazyk, ktorý je veľmi svetlej farby, môže signalizovať anémiu, prípadne problémy s tráviacim ústrojenstvom. Často je pritom tento prejav sprevádzaný aj ďalšími príznakmi, ako napríklad únava, nedostatočná prekrvenosť nôh a rúk či závrate.

Červený jazyk

Ak je váš jazyk jasne červený, poukazuje to na prítomnosť infekcie. Sprievodným príznakom môže byť aj zvýšená teplota. Červený jazyk býva aj pri zníženej imunite, prípadne sa objavuje ako príznak intoxikácie.

Zelený povlak

Videli ste už jazyk, na ktorom bol zelenkastý povlak? Hovorí sa, že zelený povlak na jazyku indikuje, že ste to prehnali s alkoholom. Takisto môže ísť o otravu jedlom.

Ako sa zbaviť bieleho povlaku na jazyku

Nakoľko sa môže biely povlak na jazyku objaviť z rôznych príčin, pri pretrvávaní problému je vhodné navštíviť lekára. Môžete mať totiž na jazyku aj kvasinky, prípadne to bude znak dehydratácie či nadmerného požitia alkoholu. Takisto môže ísť o zlú ústnu hygienu.

Ak sa chcete vyhnúť návšteve lekára, môžete skúsiť pár tipov, vďaka ktorým sa zbavíte bieleho povlaku a vaše ústa budete udržiavať čisté a zdravé.

Pravidelné čistenie jazyka a zubov

Ako najlepšiu prevenciu voči chorobám a nepríjemným povlakom či zápachu z úst odporúčame pravidelne si čistiť zuby a nezabudnúť pritom aj na jazyk. Jazyk si pritom čistíte stierkou na jazyk, a to každé ráno a večer. Vďaka stierke si daný hlien zoškriabete a po vypláchnutí úst budete mať jazyk aj ústa čisté. Čistením zubov si tiež udržíte zuby biele a vyhnete sa tak používaniu prípravkov na bielene zubov v neskoršom veku.

Skúste soľ alebo sódu bikarbónu

Ak práve nemáte po ruke škrabku na jazyk, väčšinou v každej domácnosti sa nachádza soľ a sóda bikarbóna. Obe fungujú ako prírodné škrabky na jazyk, pričom pomáhajú odlupovať z jazyka zvyšky a zároveň udržujú v ústach normálne hodnoty pH.

Soľ pôsobí antisepticky a vďaka tomu môže zabíjať aj niektoré baktérie. Stačí si pritom iba nasypať soľ na jazyk a kefkou si ho jemne drhnúť. Potom vypláchnite ústa teplou vodou a časom dosiahnete vytúžené výsledky.

Ak chcete skúsiť použiť sódu bikarbónu, môžete ju zmiešať s limetkovou šťavou a vyčistiť si ňou zuby a ústa. Pri pravidelnom používaní sa zbavíte povlaku a aj nepríjemného zápachu z úst.

Rada na záver

V prípade, že si chcete udržať ústa zdravé a čisté, v prvom rade dbajte na správnu ústnu hygienu. Ak sa vám aj zdá, že váš jazyk nevyzerá úplne v poriadku, nie vždy je to príznakom nejakého vážneho ochorenia. Skúste sa poriadne napiť, vyčistiť si ústa a uvidíte, či sa to zlepší.