Mliečne zuby vedia deti poriadne potrápiť. Keď sa raz začnú kývať, nie a nie samé vypadnúť. Naopak, visia na tenkej nitke a spôsobujú deťom nemalé problémy pri jedení či rozprávaní. Pomôžte vypadávajúcim zubom uvoľniť miesto pre trvalé a dajte zbohom detskej mrzutosti. Dnes vám poradíme, ako vytrhnúť mliečny zub bez bolesti a plaču.
Kedy začnú vypadávať mliečne zuby
Kompletný počet mliečnych zubov u detí tvorí 20 zubov. Na rozdiel od trvalých, mliečne zuby majú belšiu farbu a sú o niečo menšie ako trvalé. Úplne prvé zúbky sa zvyčajne objavia vo veku troch mesiacov a neskôr. Práve na nich sa dieťa učí ústnej hygiene, ako používať zubnú kefku a pastu. Približne vo veku šesť rokov začnú mliečne zuby vypadávať. V tomto období bude chrup dieťaťa tvoriť kombinácia mliečnych a “dospeláckych” trvalých zubov. Mliečne zuby môžu vypadávať v rôznom poradí, najčastejšie však vypadávajú v takom, v akom sa prerezali.
Poradie výmeny zubov mliečneho chrupu
- Prvé obvykle vypadnú rezáky – tento čas nastáva vo veku šesť až sedem rokov.
- Potom nasledujú dvojky – dochádza k tomu vo veku 7 až 8 rokov.
- Stoličky vypadnú až nakoniec – najpravdepodobnejšie vo veku 9 až 12 rokov.
Dvanásťročné dieťa by už malo mať vymenené všetky zuby a jeho trvalý chrup by mal byť zložený z 28 zubov. Posledné štyri zuby, nazývané aj zuby múdrosti, sa prerezávajú vo veku 17 až 21 rokov. Niektorým ľuďom sa však neprerežú do konca života. Je známe, že často spôsobujú komplikácie, rastú nakrivo a rýchlo sa kazia, preto je dôležité venovať im špeciálnu pozornosť.
Je potrebné dieťaťu trhať mliečne zuby?
Ak chcete dieťaťu vytrhnúť mliečny zub, musíte si byť istí dvoma faktami. Prvý je ten, že zub sa naozaj kýva a treba ho vytiahnuť. Druhý je istota, že dieťa bude s vami spolupracovať. Preto je občas lepšie odložiť trhanie mliečnych zubov na neskoršie obdobie. Vývoj koreňa trvalého zuba sa ukončuje až 3 roky po prerezaní korunky. To znamená, že posunutie trhania mliečneho zuba o 1 – 2 mesiace po prerezaní časti korunky nebude mať nepriaznivý vplyv na budúcu polohu trvalého zuba. Stále však platí, že dobu odstránenia mliečneho zuba netreba premeškať.
Ak sa mliečne zúbky ešte nekývu, znamená to, že ich koreň nie je zatiaľ rastovým tlakom dostatočne skrátený. Stav, v akom sú mliečne zúbky, je najlepšie pravidelne kontrolovať. Odporúča sa, aby si dieťa neustále tlačilo jazykom do prerezaných trvalých rezákov. Tie sa pod tlakom budú presúvať dopredu, smerom k mliečnym rezákom. Tlak zároveň urýchľuje skracovanie koreňov mliečnych zubov, ktoré sa začnú výraznejšie kývať. Ak zuby nevypadnú samé, následné vytrhnutie je potom oveľa jednoduchšie.
Bezbolestné trhanie mliečnych zubov
Medzi najlepšie spôsoby, ako vytrhnúť mliečny zub, patria osvedčené metódy s použitím pevnej nitky. Jeden koniec nitky priviažte o zub, druhý zaviažte o kľučku na dverách a potom znenazdajky dvere zabuchnite. Šup, zub by sa mal ťahom uvoľniť a je po probléme. V prípade, že máte doma psíka a dieťa má rado zvieratká, môžete vyskúšať niečo podobné. Rovnako, ako pri prvom spôsobe, uviažte jeden koniec nitky okolo zuba. Druhý pripevnite o kúsok dreva a drevo hoďte psíkovi s povelom “Prines!” Je možné, že dieťa v zápale hry zabudne na nepríjemnosť so zubom a ani si nevšimne, že ho už nemá.
Ďalším, trochu nezvyčajným spôsobom, vhodným najmä pre chlapcov, je uviazanie konca motúzika o auto. To sa pomaly rozbehne dopredu a zub bezbolestne potiahne za sebou. Potom už len stačí dieťa vhodnou cestou odmeniť. Osvedčila sa tiež krabička na mliečne zuby, kde si dieťa vloží vytrhnutý zub a uloží si ju pod vankúš. V noci príde zúbková víla, krabičku so zubom si zoberie a namiesto nej dieťaťu nechá drobnú mincu alebo farebnú zubnú kefku Profi Ultra Care, ktorá mu spríjemní povinnosť umývania zubov.