Stomatológia a antibiotiká – existujú antibiotiká na zuby aj bez predpisu?

Antibiotiká.

S týmito liekmi, ktoré spomaľujú rast baktérií, prípadne ich rovno ničia, sa už stretol asi každý z nás. Lekári nám ich predpisujú na liečbu rôznych bakteriálnych zápalov, pričom na trhu existuje nespočetné množstvo druhov.

Aké využitie však majú antibiotiká v stomatológii? Existujú aj antibiotiká na zapálené zuby či ďasná, ktoré sa dajú zohnať bez predpisu?

Stomatológia a baktérie

Vedeli ste, že v ústach máme až niekoľko stoviek druhov baktérií? Naša ústna dutina je totiž veľmi vhodným prostredím pre baktérie. Prečo je tomu tak? Teplo a vlhko vytvára pre baktérie tie najlepšie podmienky.

Nie všetky baktérie sú však patogénne, teda zlé. Kým je naša imunita v poriadku, nič nám nehrozí. Ak však podceníme ústnu hygienu, škodlivé baktérie sa môžu premnožiť a oslabiť tak nielen naše zdravie. Takisto môžu spôsobiť zápaly ďasien či zubov, prípadne vytvárať zubné kazy.

Antibiotiká v praxi

V prípade zápalu ďasien či zubov sa zubári v prvom rade starajú o to, aby našli jeho príčinu a tento zápal vyliečili. Na liečbu pritom používajú aj antibiotiká. Väčšina lekárov sa antibiotikám vyhýba a používajú ich iba v krajných prípadoch, ako je potvrdený bakteriálny zápal ďasien či pri rozsiahlych stomatochirurgických zákrokoch, kde sa vyskytujú hnisavé ložiská.

Typy antibiotík na zuby a ďasná

Nakoľko má každé antibiotikum špecifické pôsobenie a ničí iný druh baktérií, je vhodné pred vypísaním receptu najskôr zistiť, o aký zápal ide. Aj preto sa pri hnisavých ložiskách či pri ťažkých stomatochirurgických zákrokoch robia stery, ktoré sa zasielajú na rozbor do mikrobiologického laboratória.

Vďaka tomu zubár vie nielen to, o aký zápal ide, ale vie aj, na aké antibiotiká sú dané baktérie citlivé, teda v preklade, ktoré vám na zápal zaberú. Najčastejšie siahajú zubári po penicilíne či celafosporíne, prípadne po klaritromycíne či klindamycíne.

Tých typov je naozaj mnoho a každý účinkuje trochu inak. Niektoré musíte užívať aj 7 dní, pričom iné sa užívajú len tri dni. V každom prípade platí, že ich treba vždy dobrať, aby ste v budúcnosti predišli nechcenej rezistencii na antibiotikum.

Dajú sa kúpiť antibiotiká bez predpisu?

Takmer všetky antibiotiká sú na predpis. Inak to nie je ani u tých, ktoré sa využívajú v stomatológii. Na trhu je už však pár rokov aj jedno antibiotikum, ktoré si viete kúpiť aj bez predpisu.

Toto voľnopredajné antibiotikum sa nazýva Dorithricin. Obsahuje tri účinné látky, vďaka ktorým pomáha pri zápaloch ďasien, hrdla či ústnej dutiny. Sú nimi lokálne antibiotikum tyrotricín, antiseptikum benzalkóniumchlorid a lokálne anestetikum benzokaín. Vďaka tomu ničí rôzne druhy baktérií a zároveň zmierňuje bolesť.

Pred samotným užívaním antibiotík je vždy vhodné poradiť sa s lekárom o ich vhodnosti a účinnosti. Vieme, že zápal ďasien či zubov je nepríjemný, no správnom liečbou ho vieme veľmi rýchlo zmierniť a vyliečiť.