Poznáte prípravky na najúčinnejšie bielenie zubov?

Biele zuby a žiarivý úsmev už nemusia byť len nesplneným snom. Na trhu nájdeme rozličné prípravky na bielenie zubov, od zubných pást, cez zubné prášky, gély, pásiky, násadky či perá. Vyznať sa v nich môže byť komplikované, preto vám ponúkame stručný prehľad jednotlivých produktov spolu s ich zameraním a účinnosťou. Vybrať si potom ten pravý už bude pre vás hračkou.

Aby bielenie zubov bolo efektívne

Pokiaľ sa chystáte vybieliť si zuby, mali by ste vziať do úvahy nasledovné fakty. Takýto zásah sa totiž neodporúča pre tehotné ženy, ľudí s neošetrenými kazmi, neadekvátnou hygienou či rôznymi ochoreniami ďasien a parodontu. Bieliť by ste mali len zdravý a dobre ošetrený chrup. V prvom rade je potrebné, aby ste sa najprv zbavili zubného kameňa, kazu a iných defektov, ktoré by sa mohli podpísať na neuspokojivom výsledku.

Biele zuby bez sedenia u zubára

Bielenie zubov v pohodlí domova je pomerne jednoduchá záležitosť. Na výber máte viacero možností a záleží len od vás, aký produkt si zvolíte. Niektorí nakupujú prípravky na bielenie zubov v lekárni, iní hľadajú osvedčené prostriedky na internete, ďalší sa radšej obrátia s prosbou o radu na svojho zubného lekára.

Pri domácom bielení ide zväčša o bezperoxidové prípravky na bielenie zubov. V opačnom prípade sú takéto prostriedky na trhu ilegálne, pretože použitie peroxidu bez odborného dohľadu môže spôsobiť vážne škody na zubnej sklovine.

Prostriedky na domáce bielenie zubov

  • Bieliace pasty na zuby – zväčša slúžia na odstránenie vonkajšieho pigmentu na povrchu, čím zuby opticky zosvetlia. Pomáhajú odstrániť zafarbenie spôsobené fajčením alebo pitím kávy či čaju, pritom by však nemali pôsobiť príliš abrazívne, aby nepoškodili ďasná a zubnú sklovinu.

Najlepšia bieliaca pasta na zuby by preto mala čo najviac odstraňovať pigment pri minimálnom obruse skloviny. Pri bielení zubov zubnou pastou netreba zabúdať ani na vhodnú zubnú kefku, ktorá účinky bieliacej pasty ešte znásobí.

  • Bieliace perá – odstraňujú povrchové škvrny oxidačným spôsobom. Svojím tvarom pripomínajú hrubšie pero a umožňujú jednoduchú a priamu aplikáciu účinnej látky na jednotlivé zuby. Ako účinná látka sa v nich najčastejšie vyskytuje chloritan sodný alebo karbamid peroxid.
    Pásiky a násady na bielenie zubov – bielenie zubov s pomocou silikónových násad alebo pásikov funguje na princípe gélu, ktorý sa nanesie na zuby a nechá pôsobiť počas dlhšej doby. Násady však nemusia kopírovať tvar vášho chrupu, čo sa môže odraziť aj na výsledku.
  • Bieliace pásiky – ide o pásiky s bieliacim gélom, ktoré sa nalepia na zuby a nechajú určitý čas spôsobiť. Následne sa odstránia a zuby sa umyjú zubnou kefkou a pastou. Vďaka dlhšiemu času pôsobenia je efekt bielenia v porovnaní so zubnými pastami viditeľnejší.

Udržte si žiarivý úsmev čo najdlhšie

Ak sa vám bielenie vydarilo podľa vašich predstáv, zrejme túžite po tom, aby ste si zuby udržali biele čo najdlhšie. Dosiahnete to tým, že počas prvých dní a týždňov budete dodržiavať upravenú životosprávu. Vyhýbajte sa hlavne potravinám obsahujúcim farbiace zložky, ako sú čučoriedky, cvikla, červené víno, káva a čaje. Doprajte si, naopak, tvrdé syry, karfiol, uhorky alebo zeler (nefarbiace potraviny) a dostatok čistej vody, aby ste zabránili usadzovaniu zubného povlaku.

Na podporu bieliacich účinkov používajte vhodné zubné kefky a pasty, ktoré citlivé zuby upokoja a remineralizujú. Ak si chcete monotónnu povinnosť umývania zubov spríjemniť, siahnite po kefkách výrazných farieb, ako je napríklad štýlová zubná kefka Pinky Hippo, ktorá premení obyčajné čistenie zubov na zážitok. Nezabúdajte ani na medzizubnú kefku a zubnú niť, ktoré by ste mali tiež pravidelne používať.